دستاوردهای نوین ام آر آی

Barium Enema

 

این آزمون به منظور بررسی روده بزرگ انجام می شود.

علل رایج استفاده از باریم انما چیست؟

–      نامنظمی در حرکات روده ها

–      خونریزی از روده ویا درد پایین شکم و …

من برای این آزمون چگونه آماده شوم؟

– اگر شما هرگونه جراحی قبلی شکمی یا روده ای را که باعث تاثیر در نوع آمادگی برای این آزمون می شود، به رادیولوژی اطلاع دهید. ازجمله این جراحی ها؛ کولوستومی (colostomy ) می باشد.

– قبل از شروع آزمون لازم است که روده ها خالی باشند؛ به همین دلیل یک بسته داروی مسهل به شما داده می شود و همچنین لازم است از دو روز قبل رژیم غذایی مخصوص داشته باشید.

– ضروری است که شما ازاین دستورالعمل پیروی کنید.اگر شما هرگونه سوالی در این رابطه دارید،تردید به خود راه ندهید وبه بخش رادیولوژی زنگ بزنید.

– این آزمون در حدود ۶۰-۴۰ دقیقه طول می کشد.  قبل از آزمون از شما خواسته می شود که لباس تان را خارج کنید وبه جای آن، گان(لباس مخصوص بیمار) می پوشید.

– بیماران خانم لطفاً قبل از انجام آزمون، حاملگی ویا احتمال آن را به رادیولوژی اطلاع دهند.

باریوم چیست؟

باریوم یک ماده گچ مانند است که درآب محلول(معلق) و با اشعه ایکس قابل رِؤیت می باشد. این ماده بی خطر بوده و باید آگاه بود که مصرف آن ممکن است باعث یبوست ملایم شود. نوشیدن آب و داشتن رژیم پر فیبر به مدت چند روز این عوارض(یبوست) را برطرف می کند.

نحوه انجام روش:

چون روده ساختار بافت نرم را دارد بنابراین در رادیوگرافی ساده  دیده نمی شود. با استفاده از باریوم لایه داخلی آنها پوشش داده می شود و رادیولوژیست می تواند به وضوح تصویر روده را روی صفحه مخصوص ببیند و نحوه عملکرد(فیزیولوژی) آن را مطالعه کند.

تیوب(لوله) کوچک چرب شده توسط کارشناس رادیولوژی به داخل مقعد شما جاگذاری می شود. این کار معمولاً کمی ناراحتی به دنبال دارد واگراین کار باعث ناراحتی ویا اذیت بیشتر شما شد، به کارشناس  اطلاع دهید.