اخبار، اخبار بهداشت و درمان، اخبار روابط عمومی، اخبار مرکز پارسیان، تیتریک، سی تی اسکن – CT Scan

آزمون PRT برای بیمارانی که از دیسک کمر رنج می برند

یکی از شایعترین عوامل ناتوانی افراد در جوامع  کمر درد است به طوریکه در کلینیک های ارتوپدی جراحی مغز و اعصاب و نوروولوژی درصد بالایی از مراجعین این بیماران هستند.

یکی از درمانهای نسبتا جدید کانسرواتیو در درمان کمر درد ناشی از فشار خارجی بر ریشه های عصبی  مانند هرنی دیسک بین مهره ای  روش میکروتراپی (PRT( peri Root Therapy  می باشد.

download

به گفته نرگس صمصامی  سوپروایزر مرکز تصویربرداری پزشکی پارسیان بیمارانی که مدتها از کمر درد رنج برده و هرنی ( بیرون زدگی دیسک) برای آنها محرز شده باشد کاندید مناسبی برای عمل PRT می باشند. همچنین در مواردی که بیمار از تنگی کانال یا عدم پاسخ به جراحی دیسک همچنان از درد رنج می برد PRT  روش مناسبی برای اینگونه افراد محسوب می شود.

صمصامی در ادامه افزود: در اين روش با هدايت (CT guided) CT توسط يك سوزن بلند ظريف (سوزن LP) ليدوكائين و دارو به سطح درگيري ريشه عصبي تزريق مي‌شود. اين عمل بايد ۴-۳ بار به فواصل سه هفته‌اي انجام گردد. كه بعد از تزريق نوبت اول در صورتي كه جواب به درمان ۵۰% و يا حتي ۱۰۰% باشد براي نوبت دوم و سوم نيز مراجعه كرده تا دوره درمان كامل گردد و در صورتي كه بيمار هيچ پاسخي به درمان پس از تزريق اول نداد مراجعه براي محل بعدي تزريق توصيه نمي‌گردد.

این کارشناس رادیولووژی در پایان  تاکید کرد: چون این آزمون تحت گاید سی تی اسکن انجام می شود، توسط پزشک رادیولوژیست، ارتوپد و یا مغز و اعصاب انجام می پذیرد. به همین دلیل،

این آزمون در مرکز پزشکی پارسیان با حضور پزشک رادیولوژیست در روزهای  چهارشنبه بعد از ظهر انجام می گیرد.